Seminarium CBRS – Kryzysy klimatyczne z perspektywy historycznej: kilka lekcji na przyszłość

Seminarium CBRS Adam Izdebski

Kategoria: Seminarium CBRS

1 grudnia odbyło się trzecie seminarium Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW na Wydziale “Artes Liberales”. Adam Izdebski wygłosił referat: “Kryzysy klimatyczne z perspektywy historycznej: kilka lekcji na przyszłość.”

Prof. Adam Izdebski Max Planck Institute for the Science of Human History w swoim wystąpieniu skupił się na studiach przypadków z regionów, dla których istnieją wysokiej rozdzielczości (tj. chronologicznie szczegółowe) dane paleośrodowiskowe i historyczne, co pozwala na solidniejszą rekonstrukcję procesu, który doprowadził do kryzysu społecznego. Powiedział m.in. jak duży mógł być wpływ wahań klimatu na wielki kryzys późnoantycznej i średniowiecznej Anatolii czy kryzys Rzeczpospolitej w XVII w. Jego zdaniem wahania klimatu nie odgrywały decydującej roli, była ona bowiem bardziej subtelna i złożona.

Po prelekcji prelegent odpowiedział na liczne pytania. Nagranie seminarium jest udostępnione na kanale YouTube Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW. Zapraszamy do oglądania!