Zaproszenie na seminarium: Zmiany klimatu i migracje ludzkie
14 11 2022
Kategoria: klimat, migracje, seminarium
Serdecznie zapraszamy na organizowane przez prof. Michała Buchowskiego seminarium online “Climate changes and human migrations” (Zmiany klimatu i migracje ludzkie), które odbędzie się 1 grudnia 2022 r. o godz. 18.00. W dyskusji wezmą wybitni eksperci: Etienne Piquet (Institute of Geography, University of Neuchâtel, Szwajcaria) i Kirsten Hastrup (Department of Anthropology, University of Copenhagen, Dania).
Zmiany klimatyczne to przedmiot troski całego świata, stały się jednym z głównych problemów współczesnego świata. Ważnym aspektem globalnego ocieplenia są jego konsekwencje środowiskowe zmuszające całe populacje do migracji. Zjawiska te wzbudzają zainteresowanie badawcze i konieczność zmierzenia się z nimi przez decydentów politycznych. Wiedza na ich temat, nawet jeśli intensywnie gromadzona, jest wciąż fragmentaryczna; polityki, choć czasem koordynowane, są chaotyczne, często odkładane na przyszłość lub ignorowane. Pustynnienie, podnoszenie się poziomu mórz, cykliczne powodzie i cyklony i inne katastrofy klimatyczne dotykające obszary od pokoleń zamieszkałe, które z konieczności są opuszczane. Do powszechnego obiegu naukowego, politycznego i publicznego weszło pojęcie “migrantów środowiskowych” czy “klimatycznych” symbolizujące fakt, że klimat i migracje, zjawiska przyrodnicze i społeczne są integralnie powiązane. Głębszego namysłu wymagają szczegółowe tematy związane z polityką i współpracą międzynarodową w odniesieniu do migrantów klimatycznych, wpływ migracji na rosnące napięcia społeczne, ochrona osób migrujących. Powiązane zmiany środowiskowe i społeczne wołają o zintegrowane badania, których rezultaty mogą być wykorzystane w kreśleniu polityk, które pozwolą na zarysowanie planów postępowania dających szansę na opanowanie żywiołu i żywiołowych procesów społecznych.
Seminarium to kolejne wydarzenie z cyklu “UAM-UW-UJ_Promujemy badania transdziedzinowe” organizowanego wspólnie przez Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, mającego na celu promowanie nauczania i badań multidyscyplinarnych.
Cykl seminariów jest zatytułowany “Odporność w stanie permanentnego kryzysu”. Został on zainicjowany latem 2021 roku, kiedy grupa naukowców różnych specjalności z trzech polskich uniwersytetów rozpoczęła nieformalne rozmowy, kierując się potrzebą zrozumienia przyczyn kryzysów i znalezienia sposobów radzenia sobie z nimi.
Obserwujemy eskalację napięć na całym świecie. Zagrożenia przekształcają się w trwałe kryzysy. Skuteczność istniejących systemów ładu została podważona. Okoliczności te wymagają przeglądu zwykłych środków zaradczych. Cykl seminariów koncentruje się na krytycznej analizie naszego dyscyplinarnego pojmowania wiedzy i nauki. Celem jest opracowanie nowych strategii i metod, aby sprostać wyzwaniom.
Link do rejestracji:
Fot. Borut Podgoršek, MORS, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons