Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Gościnny wykład w Hatfield

wykład w Hatfield

Kategoria: Rezultaty badań, sztuka, wykład

Nasz kolega, dr Jacek Rogala został zaproszony przez badaczy z angielskiego University of Hertfordshire, by przedstawić wyniki badań prowadzonych w ramach działań CBRS. Wykład miał miejsce 17 maja w ramach Informatycznego Kolokwium Naukowego.

W wykładzie pt. Odbiór przekazu artystycznego, dr Rogala przedstawił wyniki eksperymentu i analiz prowadzonych w CBRS w ramach projektu 5: Dynamika społecznych i biologicznych układów złożonych.

Abstrakt wykładu

Badania psychologiczne wskazują, że doświadczenie wywołane przez dzieło sztuki może ewoluować podczas dekodowania zaszyfrowanej wiadomości artysty. Dekodowanie to może odbywać się w taki sam sposób, w jaki informacja jest przekazywana od nadawcy do odbiorcy za pośrednictwem kanału informacyjnego, w tym przypadku dzieła sztuki, zgodnie z teorią informacji zaproponowaną przez Shannona. Naszym zdaniem przekaz informacji od autora do odbiorcy ma kluczowe znaczenie dla odbioru intencji artystycznych i zrozumienia doświadczenia sztuki. Informacja zawarta w sztuce, wraz z jej odbiorem, jest często ukryta, dlatego nie jest oczywiste, czy nastąpił transfer. Aby przetestować możliwy transfer i odbiór przez publiczność intencji i informacji zakodowanych przez artystę, zaprojektowaliśmy eksperyment, w którym publiczność oglądała obrazy namalowane przez artystę lub stworzone sztuczne (wyprodukowane przez sieci neuronowe). Oba rodzaje obrazów były prezentowane w galerii sztuki w formie wystawy oraz w laboratorium na ekranie komputera. Informacje zebrane podczas eksperymentu obejmowały kwestionariusz przepływu, wyniki śledzenia ruchów gałek ocznych i dane EEG. Przedstawiamy wstępne wyniki analiz kwestionariusza i badania okulograficznego.