Seminarium CBRS – Dlaczego żałuję, że nie uważałem na matematyce

Seminarium CBRS Marcin Napiórkowski

Kategoria: Seminarium CBRS

10 listopada odbyło się online drugie seminarium Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW na Wydziale “Artes Liberales”. Prof. Marcin Napiórkowski z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Mitologii współczesnej przedstawił referat „Dlaczego żałuję, że nie uważałem na matematyce”.

Seminarium Marcin NapiórkowskiProf. Napiórkowski poddał analizie często prezentowane w mediach i kampaniach medialnych zniekształcone wykresy, absurdalne wyliczenia, pozbawione sensu, ale mające poprzeć określoną tezę, manipulowanie prawdopodobieństwem. Jak pokazały badania, z reguły ludzie dają się na nie nabrać, ponieważ wykorzystują one określone prawidłowości psychologiczne lub normy kulturowe. Np. jako gatunek mamy skłonność do przeceniania konsekwencji podjętych działań, przy jednoczesnym ignorowaniu negatywnych skutków zaniechań. (a więc 3% szansa śmierci w wyniku niezaszczepienia może nam się wydawać mniej istotna niż 0,3% szansa zgonu po podaniu szczepionki).

Po prelekcji odbyła się interesująca dyskusja. Nagranie seminarium jest udostępnione na kanale YouTube Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW. Zapraszamy do oglądania!