Seminarium CBRS – prof. Fabian Welc: Upadek, kryzys czy transformacja?

Seminarium CBRS - Fabian Welc

Kategoria: Seminarium CBRS

15 czerwca odbyło się kolejne seminarium Centrum Badania Ryzyka Systemowego na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Fabian Welc, dyrektor Instytutu Archeologii UKSW, przedstawił referat pt. Upadek, kryzys czy transformacja? Wielopoziomowa i wieloaspektowa integracja danych geoarcheologicznych w celu wejrzenia w „mechanikę” przemian antycznego i późnoantycznego osadnictwa w rejonie północno-wschodniego Adriatyku.

Przemiany, upadek, kryzys czy też transformacja – są najczęściej używanymi terminami w literaturze przedmiotu do opisywania procesów zachodzących w późnym antyku, szczególnie w odniesieniu do świata zachodniorzymskiego. Jeszcze do niedawna zachodzące wówczas procesy społeczno-ekonomiczne analizowano, wykorzystując głównie dane historyczne i archeologiczne, co umożliwiało jedynie korelację zachodzących w świecie późnorzymskim procesów ekonomicznych ze zmianami politycznymi i ogólnymi trendami społeczno-ekonomicznymi. W ostatnim czasie również fluktuacje klimatu zachodzące w połowie pierwszego tysiąclecia, zaczynają być coraz częściej uwzględniane w badaniach procesów i zjawisk zmieniających świat rzymski doby późnego antyku. Na tym polu zauważalny jest brak interdyscyplinarnych i jednocześnie regionalnych badań oraz studiów koncentrujących się na potencjalnym wpływie zmian klimatu na rozwój społeczeństwa doby późnego okresu rzymskiego w regionie Adriatyku, zwłaszcza badań opierających się na danych wysokorozdzielczych. Wszystko to sprawia, że obszar wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego jest doskonałym regionem do badania ewolucji osadnictwa rzymskiego w kontekście zmian środowiskowych zachodzących między III a VIII wiekiem n.e., w celu ustalenia potencjalnych powiązań między fluktuacjami klimatu a przemianami i reorganizacją sieci osadniczej. Głównym celem prezentacji jest próba wstępnej rekonstrukcji interakcji między środowiskiem naturalnym a przemianami osadniczo-społecznymi w ramach złożonego i różnorodnego zestawu procesów, które wpływały na świat rzymski od III do VII wieku. W tym celu wykoanao integrację danych geoarcheologicznych i paleoklimatycznych w osnowie GIS pozyskiwanych w ramach realizowanego obecnie projektu NCN: Upadek, kryzys czy transformacja? Korelacja przemian późnoantycznego osadnictwa ze zmianami środowiska i klimatu w rejonie północno – wschodniego Adriatyku na podstawie wyników badań geoarcheologicznych i paleoklimatycznych (ID: 2020/37/B/HS3/02458).

Po prelekcji odbyła się bardzo ciekawa i inspirująca dyskusja. Nagranie seminarium jest udostępnione na kanale YouTube Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW. Zapraszamy do oglądania!