Seminarium CBRS – badania kohortowe Białystok+
10 12 2021
Kategoria: badania kohortowe, Białystok+, Seminarium CBRS
7 grudnia 2021 r. odbyło się kolejne seminarium Centrum Badania Ryzyka Systemowego na Wydziale “Artes Liberales” UW.
Prelegenci, prof. dr hab. Karol Kamiński, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i dr Łukasz Kiszkiel, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku, przedstawili badania kohortowe Białystok+, będące poligonem współpracy biomedycyny i nauk społecznych.
Po prezentacji odbyła się ciekawa i wciągająca dyskusja z członkami i gośćmi CBRS. Nagranie seminarium jest udostępnione na kanale YouTube Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW. Zapraszamy do oglądania!
Abstrakt wystąpienia
Choroby cywilizacyjne, których rozwój w dużej mierze wynika z niekorzystnych zmian stylu życia, diety oraz zanieczyszczenia środowiska, są jedną z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności w Polsce i na świecie. Rosnąca liczba zachorowań na choroby cywilizacyjne pociąga za sobą większe zapotrzebowanie na szybką diagnostykę i nowe metody terapii. Współczesna medycyna koncentruje się na dogłębnych analizach zależności zachodzących w danym narządzie lub układzie. Tak daleko posunięta specjalizacja jest wspomaga tworzenie strategii terapii chorób tak jak je obecnie rozumiemy, jednak ogranicza nasze możliwości poznania nowych mechanizmów oraz zrozumienia zjawisk zachodzących w całym organizmie. Nowoczesne badania kohortowe, oparte na strategii analizy populacji ogólnej wychodzą naprzeciw tym potrzebom, równocześnie oceniając wiele zmiennych związanych ze stanem zdrowia, funkcjonowaniem różnych tkanek i narządów. Może to pozwolić na odkrycie nieznanych dotychczas zależności wpływających na rozwój najczęstszych schorzeń. Równocześnie nowoczesne metody analityczne wprowadziły możliwość równoczesnego pomiaru licznych czynników wpływających na stan zdrowia. Równoczesna ocena genetyczna, transkryptomiczna, proteomiczna i metabolomiczna wraz z analizą czynników środowiskowych pozwoli na wskazanie w jaki sposób elementy dziedziczone – genetyczne są modulowane przez środowisko i w jakim stopniu wpływa to na stan zdrowia.
Badanie Białystok PLUS zaprosi do udziału 10000 mieszkańców Białegostoku w wieku 20-80 lat, co przy oczekiwanej zgłaszalności na poziomie 40-50% oznacza, że obejmie ok. 4500 osób. Zostanie zebrany szczegółowy wywiad dotyczący stylu życia, obciążeń rodzinnych, narażenia na szkodliwe działanie środowiska, dolegliwości, rozpoznanych chorób oraz ich leczenia. Ważnymi elementami wywiadu jest ocena diety oraz aktywności fizycznej. Równocześnie zostaną przeprowadzone liczne badania obrazowe (m.in. ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny) oraz czynnościowe (badania płuc, siły mięśni, ocena wrażliwości na insulinę, próba wysiłkowa itp.). Pobrany materiał biologiczny (krew, mocz, ślina, kał) będzie analizowany przy użyciu nowoczesnych technik wielkoskalowych. Uzyskane dane będą analizowane w interdyscyplinarnych zespołach łączących nauki medyczne, ścisłe oraz humanistyczne.