Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Zaproszenie na seminarium CBRS: Medycyna ewolucyjna; masa ciała, rozmiary komórek, a paradoks Peto

seminarim CBRS

Kategoria: medycyna, nowotwory, Seminarium CBRS

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie seminarium Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW.

Naszym gościem będzie dr Sebastian Maciak z Wydziału Biologii UwB: https://biologia.uwb.edu.pl/pracownicy/sebastian-maciak-47/

Medycyna ewolucyjna; masa ciała, rozmiary komórek, a paradoks Peto

Obecnie istnieje wiele przewlekłych lub śmiertelnych chorób, które skupiają szczególną uwagę naukowców. Jedną z najpoważniejszych wśród nich jest rak, stanowiący zespół negatywnych mutacji w komórkowym DNA zmieniających nasze własne tkanki w niekontrolowany, samoistniejący twór (nowotwór). Dramatyczne efekty związane z występowaniem nowotworów są jeszcze bardziej uderzające gdy zdamy sobie sprawę, iż dotyczą one nie tylko ludzi ale też gatunki zagrożone wyginięciem lub te o szczególnym znaczeniu ekonomicznym. Jeżeli założymy, iż 1) każda pojedyncza komórka w organizmie żywym ma takie same szanse na wystąpienie mutacji nowotworowych oraz, że 2) prawdopodobieństwo wystąpienia tych zmian rośnie z każdym kolejnym podziałem komórki, to łatwo przewidzieć że wraz ze wzrostem liczby komórek oraz długości życia dowolnego organizmu (więcej razy komórki będą zmuszone do podziałów) powinien on mieć istotnie większe szanse na rozwój nowotworu, niż krótko żyjące, niewielkich rozmiarów organizmy. Jednakże do dziś naukowcom nie udało się potwierdzić istnienia relacji pomiędzy częstością występowania nowotworów, a masą ciała (czyli ilością komórek) i długością życia, stąd nieścisłość ta została określona mianem paradoksu Peto (od nazwiska odkrywcy). Zainteresowanie tematyką paradoksu Peto istotnie wzrosło po tym jak zaproponowano, iż jego rozwiązanie może doprowadzić do rozwoju innowacyjnych metod zapobiegania i/lub leczenia zmian nowotworowych. Jednakże pomimo postępu jaki dokonał się w dziedzinach genetyki i biologii komórki, pełne zrozumienie ewolucyjnych mechanizmów odpowiedzialnych za inicjowanie zmian nowotworowych oraz kontrolowanie ich przebiegu jest wciąż dalekie od pełnego zakończenia.

Seminarium odbędzie się 18 października 2022 r. w godzinach 19:30-20:30 na platformie Zoom.

Identyfikator spotkania: 994 7115 7634

Zachęcamy do śledzenia kanału CBRS na YT: https://www.youtube.com/channel/UCBR7Vek12e1F9oWNfq-IKkA
Fot. National Institutes of Health., Public domain, via Wikimedia Commons