Sympozjum matematyczne w Chęcinach

Sympozjum w Chęcinach

Kategoria: konferencja, ryzyko systemowe

We współczesnej nauce olbrzymie znaczenie ma wzajemna, twórcza inspiracja badaczy z różnych dziedzin nauki. Temu w dużej mierze miało służyć sympozjum zorganizowane w Chęcinach przez badaczy CBRS i matematyków z Politechniki Warszawskiej.

Fotografie: Jowita Krakowiecka

W dniach 2-5 marca 2023 r. Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW, Centrum Studiów Zaawansowanych PW oraz Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW zorganizowały w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej UW w Korzecku koło Chęcin interdyscyplinarne „Sympozjum matematyczne”. W sympozjum wzięli udział jako zespół prowadzący: prof. Wojciech Domitrz – dziekan Wydziału MiNI PW; prof. Stanisław Janeczko – dyrektor CSZ; prof. Zbigniew Lonc (MiNI PW); dr Grzegorz Łach (CBRS); dr Barbara Roszkowska-Lech (MiNI PW); dr Sebastian Szymański (CBRS); dr Anna Zamojska-Dzienio (MiNI PW). W Sympozjum uczestniczyli studenci – członkowie kół naukowych i doktoranci wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW oraz badacze z Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW.

Sympozjum matematyczne w ChęcinachDla badaczy CBRS konferencja stała się okazją do przedstawienia matematykom z Politechniki Warszawskiej kilku tematów związanych z badaniem ryzyka systemowego. Mówili m.in. o modelowaniu złożonych zjawisk w naukach przyrodniczych i społecznych, wpływie homofilii w przestrzeganiu środków przeciwepidemicznych na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych w sieciach społecznych oraz o aspektach etycznych związanych z ryzykiem. Podczas konferencji dominowały jednak niezwykle ciekawe i urozmaicone tematy matematyczne wpisujące się w kierunek wyznaczony przez organizatorów sympozjum w słowie wstępnym do broszury Sympozjum matematycznego w Chęcinach:

“Matematyczny aspekt rzeczywistości jest niewątpliwym filarem poznania nauko­wego. Matematyka jest językiem fizyki ale nie tylko. Służy rozumieniu Świata we wszystkich jego przejawach i na wszystkich poziomach jego organizacji. Każ­da wytworzona przez umysł struktura matematyczna jeśli nie odnajduje się na danym etapie poznania, to prze ku nowym skojarzeniom i reprezentacji w nie­ogarnianych dotychczas obszarach doświadczeń. Znaczenie wzajemnej, twórczej inspiracji wszystkich dziedzin nauki dostrzega się w burzliwym rozwoju metod obliczeniowych w złożonych problemach dużej ilości danych, ich redundancji i dynamiki na wzór wnioskowania myślowego.

Organizujemy więc Sympozjum matematyczne przeznaczone dla szerokiego me­rytorycznie kręgu uczestników. Otwartych na prezentowanie własnych przemy­śleń i badań z uwzględnieniem różnych specjalizacji wśród słuchaczy. Szczegól­ny nacisk położony jest na zagadnienia złożoności systemów oraz zagadnienia z podstawowych dziedzin matematyki z odniesieniem do modelowania zjawisk w naukach przyrodniczych i społecznych.”

Sympozjum matematyczne w Chęcinach

Tematy wystąpień

„Ryzyko i etyka” – Sebastian SzymańskiCentrum Badania Ryzyka Systemowego, UW

„Odbicie losowe przy tworzeniu form łańcuchowych” – Stanisław JaneczkoWydział Matematyki i Nauk Informacyjnych, Centrum Studiów Zaawansowanych PW