Zaproszenie na seminarium: Marcin Zaród – Dialektyka hakowania

Dialectics of hacking. Social theory of digital infrastructure

Kategoria: cyberbezpieczeństwo, seminarium, Seminarium CBRS

Serdecznie zapraszamy na nadchodzące seminarium Centrum Ryzyka Systemowego. Seminarium odbędzie się 13 czerwca 2023 r. w godzinach 19:30-20:30 CET na platformie Zoom (link do spotkania poniżej). Naszym prelegentem będzie dr Marcin Zaród.

Tytuł wystąpienia: Dialectics of hacking. Social theory of digital infrastructure / Dialektyka hakowania. Społeczna teoria infrastruktury cyfrowej

Abstrakt:

Kultura hakerska jest nie tylko częścią bezpieczeństwa informacji, ale także IT (Barbrook, Cameron). W artykule omówione zostaną wyniki badań przeprowadzonych wśród hakerów w Europie w latach 2014-2020, głównie w obszarach związanych z bezpieczeństwem informacji, utrzymaniem infrastruktury i aktywizmem w zakresie prywatności cyfrowej. W przeciwieństwie do poprzednich fal badań społecznych dotyczących hakerów, niniejsza prezentacja skupi się bardziej na kwestiach takich jak:

• transformacja i specjalizacja w bezpieczeństwie IT,
  • funkcja “społeczności hakerskiej” w globalnym ekosystemie bezpieczeństwa informacji,
  • możliwe efekty epistemologiczne rozumiane przez pryzmat socjologii nauki,
  • zmiany w profesjonalizacji, rekuperacji i haktywizmie.

Prezentacja jest częścią alfa-testów książki na te same tematy. Zarówno książka jak i testy są oparte na obserwacjach etnograficznych, wywiadach i data scrappingu przeprowadzonym przez Marcina Zaroda jako badacza na Uniwersytecie Warszawskim.

Topic: Center for Systemic Risk Seminar (University of Warsaw) | Marcin Zaród

Time: 13 cze 2023 19:30 Warsaw