Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium: Nie ma wody na pustyni?

Fot. Carsten Siegel, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Kategoria: klimat, Rezultaty badań, seminarium, Seminarium CBRS

Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW, które odbędzie się 11 czerwca 2024 r. w godzinach 19:30-20:30. Dr Monika Mętrak opowie o bardzo ciekawych badaniach stanowiska Ayakagytma na Nizinie Turańskiej w Uzbekistanie.

Naszym gościem będzie:

dr Monika Mętrak, Wydział Biologii UW: https://zeos.uw.edu.pl/pracownicy/dr-monika-metrak/

Nie ma wody na pustyni? Holoceńskie zmiany warunków hydrologicznych na Nizinie Turańskiej

Stanowisko Ayakagytma The Site na Nizinie Turańskiej w Uzbekistanie, badane od ponad 30 lat przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego, dostarczyło licznych artefaktów, pozwalających zrekonstruować wybrane aspekty funkcjonowania kultury keltaminarskiej na tym obszarze. Znaleziska te świadczą o znacznie większym niż dziś rozmiarze jeziora Ayakagytma oraz o osuszaniu klimatu, które rozpoczęło się ok. 6.0 ka BP. Jednak do tej pory nie przeprowadzono rekonstrukcji paleośrodowiska dla tego stanowiska. W ramach wstępnych badań terenowych, prowadzonych w latach 2021-2022, przygotowano szczegółową analizę gleb i osadów z pięciu profili glebowych, zlokalizowanych w gradiencie odległości od dzisiejszego jeziora i obejmujących stanowisko archeologiczne. Wyniki wskazują na obecność małych zbiorników wodnych, rozwijających się periodycznie w Holocenie na Nizinie Turańskiej, powyżej barier geologicznych lub na paleo-terasach rzecznych.

Seminarium odbędzie się 11 czerwca 2024 r. w godzinach 19:30-20:30 na platformie Zoom

Dołącz do spotkania: https://uw-edu-pl.zoom.us/j/93091482503?pwd=okcpBZnPdxm4bdMb6MAnRYXFCm0Usl.1

Identyfikator spotkania: 930 9148 2503

Kod dostępu: 565312

Fot. Carsten Siegel, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Śledź nas na YT: https://www.youtube.com/channel/UCBR7Vek12e1F9oWNfq-IKkA