O Centrum
Celem Centrum Badania Ryzyka Systemowego jest prowadzenie badań dotyczących zagrożeń systemów o krytycznym znaczeniu dla funkcjonowania człowieka i społeczeństw, w szczególności zaś poszukiwanie metod i sposobów minimalizowania tych zagrożeń. Metodą działania jest stworzenie trwałej platformy współpracy między badaczami z nauk społecznych, humanistycznych, biologicznych i ścisłych.
Istotą działalności Centrum będzie łączenie głębokiej perspektywy i szerokiej refleksji reprezentowanej przez przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych z bogactwem danych empirycznych (włączając precyzyjne modele matematyczne i symulacje komputerowe), które są domeną badaczy z obszaru nauk ścisłych. Wynika to z przekonania, że dla zrozumienia kryzysu cywilizacyjnego i znalezienia dróg wyjścia z niego trzeba łączyć precyzję modeli tworzonych przez nauki ścisłe z głębokim rozumieniem człowieka, społeczeństw i kultury właściwym naukom społecznym i humanistycznym. Wypracowane przez nauki ścisłe podejście do badań układów złożonych oferuje narzędzia pozwalające zrozumieć wieloaspektową dynamikę kryzysu i integrować perspektywy innych działów nauki. Wiele zagrożeń ma charakter globalny i konieczne jest łączenie wyników własnych badań, odnoszących się do lokalnych warunków z analogicznymi badaniami prowadzonymi w innych ośrodkach na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Dlatego też nasz ośrodek będzie z założenia częścią międzynarodowej (tworzącej się) sieci badawczej. Jako że trzeba nie tylko badać, ale też uczyć innych rzetelnego, analitycznego i naukowego podejścia, wiedzy teoretycznej i nowych metod badawczych, dlatego zakładamy stworzenie adekwatnej struktury dydaktycznej.
Centrum Badania Ryzyka Systemowego powstaje w ramach realizacji Działania I.3.2 „Zainicjowanie projektu badania ryzyka systemowego” w Priorytetowym Obszarze Badawczym V „W poszukiwaniu regionalnych rozwiązań dla globalnych wyzwań”, stanowiącym część projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uniwersytet Badawczy” realizowanego przez Uniwersytet Warszawski. Multi-dyscyplinarne zespoły badają konsekwencje narastającej mobilności, wielowymiarowych nierówności i transformacji cyfrowej.