Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium CBRS – Czarna śmierć w połowie XIV w perspektywie interdyscyplinarnej

Seminarium CBRS - Piotr Guzowski

Kategoria: Seminarium CBRS

2 lutego 2021 roku odbyło się czwarte seminarium Centrum Badania Ryzyka Systemowego na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Dr hab. Piotr Guzowski i dr Radosław Poniat z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku przedstawili referat: Czarna śmierć w połowie XIV w perspektywie interdyscyplinarnej.

Czarna śmierć, której pierwsza fala dotarła do Europy w połowie XIV w., jest uznawana za punkt zwrotny w dziejach. Historycy podkreślają olbrzymie znaczenie strat ludzkich w ukształtowaniu się nowych prądów w gospodarce (kryzys feudalizmu, początek kapitalizmu), a także w ewolucji stosunków społecznych, na czele z uformowaniem się europejskiego modelu małżeństwa. U podstaw wszystkich koncepcji o decydującym znaczeniu epidemii w dziejach późnego średniowiecza leży przekonanie o depopulacji sięgającej 60% mieszkańców kontynentu. Po ponad 150 latach badań nad fenomenem późnośredniowiecznej pandemii musimy uznać jednak, że takie szacowanie skali kryzysu demograficznego nie ma podstaw źródłowych (naukowych). W dodatku w ostatnim czasie, dzięki współpracy historyków z przyrodnikami, możliwa jest rewizja tego tradycyjnego spojrzenia na geografię i znaczenie tej epidemii. Celem referatu jest zaprezentowanie efektów wspólnych prac zespołu zajmującego się tymi zagadnieniem zarówno za pomocą metod historycznych, jak i przyrodniczych.

Po prelekcji odbyła się bardzo ciekawa i inspirująca dyskusja. Nagranie seminarium jest udostępnione na kanale YouTube Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW. Zapraszamy do oglądania!