Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Seminarium CBRS – Model agentowy ruchów antyszczepionkowych: symulacje i porównanie z danymi empirycznymi

Seminarium CBRS - Paweł Sobkowicz

Kategoria: ruchy antyszczepionkowe, Seminarium CBRS

Na kolejnym seminarium CBRS prof. Paweł Sobkowicz przedstawił prezentację pt. Model agentowy ruchów antyszczepionkowych: symulacje i porównanie z danymi empirycznymi.

23 listopada odbyło się kolejne seminarium Centrum Badania Ryzyka Systemowego na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Dr hab. Paweł Sobkowicz, prof. NCBJ z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (https://scholar.google.pl/citations?user=o6ua6coAAAAJ&hl=pl) przedstawił prezentację pt. Model agentowy ruchów antyszczepionkowych: symulacje i porównanie z danymi empirycznymi.

Po prezentacji odbyła się bardzo ciekawa i pouczająca dyskusja z członkami i gośćmi CBRS. Nagranie seminarium jest udostępnione na kanale YouTube Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW. Zapraszamy do oglądania!

Abstrakt wystąpienia:

Zagrożenia powodowane przez wzrost popularności ruchów antyszczepionkowych stały się jaskrawo widoczne w czasie pandemii COVID-19, choć już wcześniej zwracano uwagę na nieskuteczność metod promocji szczepień stosowanych przez rządy i instytucje odpowiedzialne za ochronę zdrowia publicznego i na „odporność” przeciwników szczepień na tradycyjne metody przekonywania.

Seminarium CBRS - Paweł Sobkowicz

Tezy pracy:

W naszej pracy porównujemy analizy empiryczne aktywności związanej ze szczepieniami w mediach internetowych w USA i Polsce (w okresie poprzedzającym pandemię) i agentowy model takich zachowań. Zarówno dane obserwacyjne jak i model wskazują nieliniowy charakter zjawiska, nacechowany obecnością nieprzewidywalnych wzrostów aktywności. Nieliniowość ta stwarza zagrożenie gwałtownymi, negatywnymi zmianami zachowań pro-/antyszczepionkowych. Jednocześnie wyniki modelu wskazują, że standardowe metody komunikacji (na przykład zwiększenie intensywności przekazu proszczepionkowego), ze względu na ich liniowy charakter, nie mają szans na fundamentalną zmianę sytuacji.

Paweł Sobkowicz (ur. 1958) – polski naukowiec, specjalista w zakresie fizyki i socjofizyki, profesor Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Do 1993 roku pracował w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk na stanowiskach asystenta, a następnie adiunkta. W latach 1993–2012 był pracownikiem i członkiem kadry zarządzającej polskich i zagranicznych firm technologicznych (Silicon Graphics, Network Appliance Inc., Fujitsu-Siemens Corporation, Bull, ATM, Optimus S.A., Solidex S.A.).
W 2012 roku rozpoczął pracę w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, najpierw jako kierownik Działu Transferu Technologii i kierownik projektu Parku Naukowo-Technologicznego „Świerk”, otwartego w 2015 roku, a następnie zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych ds. innowacji i wdrożeń . W 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych na podstawie rozprawy Analiza procesów rozprzestrzeniania się opinii i emocji w różnych typach grup społecznych z wykorzystaniem metod fizyki statystycznej i modelowania wieloagentowego na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej (klasyfikacja KBN: socjologia, fizyka). Objął stanowisko profesora Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Od 2018 roku dyrektor ds. naukowych Centrum Doskonałości NOMATEN, wchodzącego w skład NCBJ.