Seminarium CBRS – Migracje a ryzyko (systemowe)

Seminarium CBRS

Kategoria: migracje, ryzyko, Seminarium CBRS

22 marca odbyło się seminarium Centrum Badania Ryzyka Systemowego na Wydziale “Artes Liberales” UW, podczas którego prof. Paweł Kaczmarczyk zaprezentował wystąpienie pt. Migracje a ryzyko (systemowe) – w stronę programu badawczego (?).

Gościem seminarium CBRS był dr hab. Paweł Kaczmarczyk – profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW (Katedra Ekonomii Ludności i Demografii) i Dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW: https://www.migracje.uw.edu.pl/zespol/pawel-kaczmarczyk/

Wystąpienie nie było poświęcone prezentacji wyników konkretnego projektu badawczego (czy też projektów badawczych). Z założenia miało ono charakter przeglądowy a jego zadaniem była odpowiedź na pytanie, na ile i w jaki sposób badania nad różnymi wymiarami mobilności można wiązać z ryzykiem (systemowym). Kwestia ryzyka (w różnych postaciach i definiowanego w różny sposób) pojawia się w wielu koncepcjach migracyjnych (zarówno tych odnoszących się do uwarunkowań, jak i skutków mobilności), ale uderzające jest to, jak niewiele miejsca zajmuje ta kwestia w literaturze empirycznej. Jest to tym bardziej zaskakujące, że z perspektywy ekonomisty, zajmującego się badaniem mobilności, uzasadnione wydaje się pytanie, na ile możliwa jest analiza migracji w oderwaniu od ryzyka. Prof. Kaczmarczyk zarysował najważniejsze – jego zdaniem – linie powiązań między sferą mobilności i różnymi wymiarami ryzyka skupiając się na kilku wybranych, takich jak migracje a zmiany klimatyczne czy migracje a funkcjonowanie systemów społeczno-ekonomicznych. W wystąpieniu pojawiły się także nawiązania do aktualnej sytuacji w Ukrainie i związanych z nią masowych przepływów ludnościowych.

Po wystąpieniu odbyła się ciekawa dyskusja z członkami i gośćmi CBRS.

Nagranie seminarium jest udostępnione na kanale YouTube Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW. Zapraszamy do oglądania!