Nassim Taleb z wizytą na UW

Kategoria: Nassim Taleb, ryzyko systemowe

Amerykański pisarz, ekonomista i filozof Nassim Taleb odwiedził Uniwersytet Warszawski. Podczas spotkania z przedstawicielami UW oraz innych instytucji rozmawiano m.in. na temat badań nad zagrożeniami współczesnej cywilizacji. Wizyta została zorganizowana przez działające na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach Programu IDUB, Centrum Badania Ryzyka Systemowego.

Nassim Nicolas Taleb to ceniony amerykański ekonomista, trader i filozof pochodzenia libańskiego. W swoich pracach skupia się na zagadnieniach prawdopodobieństwa, przypadkowości i niepewności. Pracował na Uniwersytecie Nowojorskim (New York University, NYU), w Courant Institute of Mathematical Sciences oraz na University of Massachusetts, Amherst. Jest redaktorem naczelnym „Risk and Decision Analysis” oraz autorem licznych publikacji, takich jak m.in. „Czarny Łabędź” i „Antykruchość” (obie ukazały się w języku polskim), a także laureatem wielu nagród, w tym Wolfram Innovator Award.

Podczas spotkania na Uniwersytecie Warszawskim rozmawiano o zadaniach Centrum Badania Ryzyka Systemowego UW oraz zasadach przyszłej współpracy pomiędzy UW a partnerami zewnętrznymi, dotyczącej badań zagrożeń współczesnej cywilizacji. Nassim Taleb podzielił się także swoimi doświadczeniami w zakresie stosowania metod analizy giełdowej do przewidywania zagrożeń systemowych.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz UW, członkowie zespołu Centrum Badania Ryzyka Systemowego (CBRS) oraz reprezentanci innych instytucji. Udział wzięli m.in.: prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, prof. Marek Trippenbach z Wydziału Fizyki UW (członek zespołu CBRS), prof. Marek Konarzewski, prezes PAN (członek zespołu CBRS), prof. Marek Kuś z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (członek zespołu CBRS), prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM, Krzysztof Grzyliński, prezes Vistula Green Power, a także dr Zbigniew Ryzak, finansista, absolwent Wydziału Fizyki UW.

Spotkanie odbyło się 8 maja w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu.

Na zdjęciu (źródło: UW) znajdują się od lewej: dr Zbigniew Ryzak, prof. Marek Trippenbach, Nassim Taleb, prof. Zygmunt Lalak.